P&O - Srpanj 2007

Mladen Jergović odgovara na vaša pitanja...
Zaključano
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

mp4 je napisao/la:Jedno pitanje vezano za proteklu utrku u Francuskoj. Na kraju utrke se iz razgovora inženjera sa Kimijem u bolidu čulo kako inženjer govori Kimiju "remember, pick up rubber". Je li to stvarno zbog povečanja mase bolida kao što je to objasnio komentator Novak ili zbog nečeg drugog?
Moram priznati da, kao niti Neven, ne vidim neki drugi razlog.
Ali, da, i meni se to čini malo čudnim.
Nema druge nego opet zavrtiti par telefonskih brojeva. Čim saznam u čemu je stvar, javljam.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

zozo je napisao/la:Neznam da mi možete pomoći oko ovog odgovora gosp.Mladene.
Krajem 80 ili početkom 90god. bila je jedna serija od nekoliko epizoda na televiziji, međutim ne sjećam se kako se zvala samo znam da je bilo riječ o nekom vozaču u formuli (pojavljivao se u nekim momentima i A.Prost).
Ako kojim slučajem znate o čemu govorim dali možete sugerirati osobama na tv pogotovo I.Blažičku da se ponovo prikaže na HTV-u.
Hvala na odgovoru!!
Na žalost, ja u to vrijeme nisam bio u Hrvatskoj, pa ne znam o čemu je riječ. Ali, pitat ću Ivicu. On će vjerojatno znati, kao i to ima li kakve nade za reprizu.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

metalhead je napisao/la:
mp4 je napisao/la:Jedno pitanje vezano za proteklu utrku u Francuskoj. Na kraju utrke se iz razgovora inženjera sa Kimijem u bolidu čulo kako inženjer govori Kimiju "remember, pick up rubber". Je li to stvarno zbog povečanja mase bolida kao što je to objasnio komentator Novak ili zbog nečeg drugog?
Nisam gospodin Mladen, i sigurno ce ti on dati potpuniji odgovor, a ja ti mogu samo potvrditi ovo jer je bas i u nekom od nasih prenosa prethodnih godina, kada je kao strucni komentator gostovao Milos Pavlovic, on sam objasnio poentu toga (naravno nasi voditelji nisu imali pojma o tome i odusevili su se :roll: ).
A to je da su bolidi precesto na samoj granici minimalne tezine i prakticno i sam utrosak guma koji nastane odrazava se na sveukupnu tezinu, stoga je potrebno barem malo povratiti te tezine tako sto ce se namerno ici po takozvanim klikerima kako bi se oni zalepili na zagrejanu gumu, a bolid se naravno meri sa svim tim sto se pokupi. Setimo se samo kako je Honda zbog jako male vrednosti "pala" na proveri tezine stoga jedan ovako lagan nacin povratka tezine za svaki slucaj treba praktikovati.

Postavio bih jos jedno pitanje gospodinu Mladenu,
Blizi nam se trka u Silverstonu a evo jednog bizarnog dogadjaja koji se odigrao jedne godine upravo u Silverstone-u.
Ne znam ni kako ni zasto ali znam ko su dva vozaca na slici!
Takodje sam morao malo i da cenzurisem sliku
slika slika slika

Da li vi znate ko su ove "lepotice" i kojim povodom se ovo odigralo?
Evo, super, saznali smo, dakle, da se guma stvarno skuplja zbog težine. Uštedjeli ste mi novce za telefon!

Slike su sa velikih F1 dobrotvornih fešti koje su se u šezdesetima održavale u Silverstoneu ili Brands Hatchu (kad je tamo bila utrka).
Za cenzuriranu osobu ne bih znao, ali prvi s desna je Stirling Moss, drugi je Graham Hill, onda svi zajedno.
Možda bi bilo zgodno osvježiti tu ludoriju...
metalhead
Postovi: 5
Pridružen/a: 15 srp 2006, 10:32

Post Postao/la metalhead »

Upravo tako, to su ta dva vozaca, ima li nesto sto ne znate ili ne mozete saznati?! Svaka cast!
Haha fantasticno, super sto je bilo u dobrotvorne svrhe :D Inace... :roll:
Jos jedan mali doprinos ovom foto-session-u
slika
Ili iz novije istorije:
slika
I mozda ne tako drastican primer:
slika slika

To je ustvari i trebalo da bude moje pitanje u ovoj prici, da li nam nedostaje to u F1, neki malo prisniji odnos vozaca i fanova? Nedavno sam slusao Stoddart-a koji je nakon pobede Doornbos-a na poslednjoj ChampCar trci imao intervju u cuvenoj emisiji WindTunel gde upravo kaze da je ono sto je video u ChampCar-u upravo ono sto je zeleo da vidi u F1, tj. da organizacija uradi mnogo vise za priblizavanje fanovima, da se vidi da su i vozaci ljudi a ne neke uobrazene daleke zvezde, nedodirive...
Zadnja izmjena: metalhead, dana/u 04 srp 2007, 11:39, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
Fiorano04
Postovi: 145
Pridružen/a: 05 lip 2007, 17:01

Post Postao/la Fiorano04 »

Mladene imam jedno pitanje vezano uz F1 i jedno koje ima veze sa uživanjem u vožnji
Ne čini li vam se da je zagrljaj Kimija i Felipea poslije utrke u Francuskoj bio nekako hladan, je li to zbog toga jer Kimi nije neki tip koji iskazuje emocije ili jedan na drugog pomalo pušu, Kimi na Massu jer ga je do sada pobjeđivao a Massa na Kimija jer mu je oduzeo pobjedu?

Drugo pitanje je osobne prirode, koji auto vozite, koji biste htjeli imati, koje sportske aute ste imali priliku voziti i gdje (znam za NSX u Suzuki i Porsche na Nordshleifeu) i jeste li kad vozili Ferrari?
Avatar
Marko FF
Postovi: 131
Pridružen/a: 05 svi 2007, 12:45
Navijam za: Nikoga
Lokacija: Pula, 28g.

Post Postao/la Marko FF »

Mladene što mislite o Kimiu po kiši i recite mi po vama kojih je 3-4 najboljih vozača po kiši trenutno u F1? Po meni Alonso je jedan od najboljih, Fisichella možda?
tko drugom jamu kopa nos
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

Fiorano04 je napisao/la:Mladene imam jedno pitanje vezano uz F1 i jedno koje ima veze sa uživanjem u vožnji
Ne čini li vam se da je zagrljaj Kimija i Felipea poslije utrke u Francuskoj bio nekako hladan, je li to zbog toga jer Kimi nije neki tip koji iskazuje emocije ili jedan na drugog pomalo pušu, Kimi na Massu jer ga je do sada pobjeđivao a Massa na Kimija jer mu je oduzeo pobjedu?

Drugo pitanje je osobne prirode, koji auto vozite, koji biste htjeli imati, koje sportske aute ste imali priliku voziti i gdje (znam za NSX u Suzuki i Porsche na Nordshleifeu) i jeste li kad vozili Ferrari?
Nisam siguran da sam ikada vidio Räikkönena da se s nekim baš onako toplo zagrlio, osim nakon nekih pobjeda s Ronom Dennisom. Zato mislim da se radi, prije svega, o njemu. Iceman. Premda, sigurno je da on i Massa nisu baš najbolji frendovi.

Vozim BMW, htio bih jednom imati Aston Martin DB9, i možda stari Jaguar E-type. Zapravo, osim ovih o kojima sam ovdje pisao, nisam baš vozio (ili imao) ne znam kakve sulude aute. Imao sam u jednoj fazi Alfu GTV (onu stariju, Bertoneovu) i onda dosta dugo Hondu Prelude. Krasan sportski coupe. Ferrari nisam vozio nikada u životu.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

Marko FF je napisao/la:Mladene što mislite o Kimiu po kiši i recite mi po vama kojih je 3-4 najboljih vozača po kiši trenutno u F1? Po meni Alonso je jedan od najboljih, Fisichella možda?
Pitanje je na mjestu, s obzirom na prognoze za Silverstone.
Alonso je sigurno vrlo jak po kiši, zatim oba vozača Honde, sigurno Fisichella i čak, nećete vjerovati, Ralf. Räikkönen je također jedan od boljih po kiši.
Ali, mislim da u Silverstoneu, ako stvarno bude mokro, treba obratiti pažnju na Adriana Sutila. Ono u Monaku nikako nije bio tek neki bizarni splet okolnosti.
I, naravno, Hamilton bi, zbog svog stila vožnje, trebao i u tim uvjetima biti jako, jako dobar.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

F1 FAN2310 je napisao/la:
Mladen Jergović je napisao/la:
Marko FF je napisao/la:Mladene što mislite o Kimiu po kiši i recite mi po vama kojih je 3-4 najboljih vozača po kiši trenutno u F1? Po meni Alonso je jedan od najboljih, Fisichella možda?
Pitanje je na mjestu, s obzirom na prognoze za Silverstone.
Alonso je sigurno vrlo jak po kiši, zatim oba vozača Honde, sigurno Fisichella i čak, nećete vjerovati, Ralf. Räikkönen je također jedan od boljih po kiši.
Ali, mislim da u Silverstoneu, ako stvarno bude mokro, treba obratiti pažnju na Adriana Sutila. Ono u Monaku nikako nije bio tek neki bizarni splet okolnosti.
I, naravno, Hamilton bi, zbog svog stila vožnje, trebao i u tim uvjetima biti jako, jako dobar.
opet hamilton...svka castt decku..ali zasto me tako zivcira...poludim dok cujem to ime...
Ej ljudi, prihvatite realnost da ćete u idućih desetak godina jako, jako puno puta čuti to ime. On je tek počeo, uistinu je fantastičan vozač, i nitko nikada nije bio tako dobar (i dobio takvu priliku) tako rano u karijeri.

Nema baš puno smisla da vas on nervira, samo zato jer je dobar. Radi se o kultiviranom, inteligentom dečku, i, ponavljam, fenomenalnom vozaču. Običaj je ovog naroda da bude sumnjičav prema svemu, i sve dobro prvo popljuje. Vrijeme je da se to promijeni.
sila
Postovi: 25
Pridružen/a: 30 kol 2006, 11:18

Post Postao/la sila »

Pozdrav svima,

Mladene, interesuje me vaše mišljenje glede posljednjih dešavanja vezano za odavanje povjerljivih informacija u ferariju. Evo upravo je otkriveno tko je i optuženi meklarenov čovjek, te da je pretresom utvrđeno da postoji realan osnov za pokretanje tužbe.
Šta vi mislite, osim posljedica koje će snositi pomenuti dvojac, bi li se moglo desiti da i meklaren snosi određene posljedice. Mislim na direktne posljedice, indirektno će ih svejedno osjetiti zbog suspenzije Coughlan_a
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

sila je napisao/la:Pozdrav svima,

Mladene, interesuje me vaše mišljenje glede posljednjih dešavanja vezano za odavanje povjerljivih informacija u ferariju. Evo upravo je otkriveno tko je i optuženi meklarenov čovjek, te da je pretresom utvrđeno da postoji realan osnov za pokretanje tužbe.
Šta vi mislite, osim posljedica koje će snositi pomenuti dvojac, bi li se moglo desiti da i meklaren snosi određene posljedice. Mislim na direktne posljedice, indirektno će ih svejedno osjetiti zbog suspenzije Coughlan_a
Radi se o ekstremno ozbiljnim stvarima, kojih još ne možemo niti naslutiti sve posljedice.
Što se Ferrarija tiče, Nigel Stepney ionako nije radio u trkaćoj ekipi ove godine, pa je jasno da su se oni već snašli i bez njega.
Mark Coughlan je, s druge strane, izuzetno važan član vrha McLarenove ekipe, čovjek koji je (bio) glavni dizajner, izravno zadužen, kao šef ekipe ljudi koja ga je dizajnirala, za ovaj konkretni, ovogodišnji McLarenov model, i za onaj što se sada priprema za 2008. To je za McLaren vrlo velik udarac.
Ali, mislim da McLaren neće snositi nikakve izravne posljedice, bilo zakonodavne, bilo od strane FIA-e. Oni su se odmah ogradili od svega što se dešava. Činjenica je da je inkriminirani paket Ferrarijevih tehničkih informacija pronađen u Coughlanovom privatnom posjedu, u njegovoj privatnoj kući, a ne u McLarenu, vjerojatno skida s McLarena veliki dio odgovornosti.
Da su te stvari pronađene u McLarenu, bio bi to veliki, i za McLaren vrlo neprijatan, skandal.
I ovako je, ali uistinu je teško kontrolirati što vaši uposlenici rade u privatno vrijeme i na privatnu inicijativu. To sigurno nije McLarenov problem, bez obzira što su se možda mogli, zaobilazno ili izravno, okoristiti dobivenim informacijama. Oni to sigurno neće nikada priznati, i isto je sigurno da će se od Coughlana totalno ograditi, i jednostavno ga žrtvovati.
Trenutno ne bih volio biti u njegovoj koži.
Zadnja izmjena: Mladen Jergović, dana/u 04 srp 2007, 10:09, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
Fiorano04
Postovi: 145
Pridružen/a: 05 lip 2007, 17:01

Post Postao/la Fiorano04 »

Mladen Jergović je napisao/la:
sila je napisao/la:Pozdrav svima,

Mladene, interesuje me vaše mišljenje glede posljednjih dešavanja vezano za odavanje povjerljivih informacija u ferariju. Evo upravo je otkriveno tko je i optuženi meklarenov čovjek, te da je pretresom utvrđeno da postoji realan osnov za pokretanje tužbe.
Šta vi mislite, osim posljedica koje će snositi pomenuti dvojac, bi li se moglo desiti da i meklaren snosi određene posljedice. Mislim na direktne posljedice, indirektno će ih svejedno osjetiti zbog suspenzije Coughlan_a
Radi se o ekstremno ozbiljnim stvarima, kojih još ne možemo niti naslutiti sve posljedice.
Što se Ferrarija tiče, Nigel Stepney ionako nije radio u trkaćoj ekipi ove godine, pa je jasno da su se oni već snašli i bez njega.
Mark Coughlan je, s druge strane, izuzetno važan član vrha McLarenove ekipe, čovjek koji je (bio) tehnički direktor, izravno zadužen, kao šef ekipe ljudi koja ga je dizajnirala, za ovaj konkretni, ovogodišnji McLarenov model. To je za McLaren vrlo velik udarac.
Ali, mislim da McLaren neće snositi nikakve izravne posljedice, bilo zakonodavne, bilo od strane FIA-e. Oni su se odmah ogradili od svega što se dešava. Činjenica je da je inkriminirani paket Ferrarijevih tehničkih informacija pronađen u Coughlanovom privatnom posjedu, u njegovoj privatnoj kući, a ne u McLarenu, vjerojatno skida s McLarena veliki dio odgovornosti.
Da su te stvari pronađene u McLarenu, bio bi to veliki, i za McLaren vrlo neprijatan, skandal.
I ovako je, ali uistinu je teško kontrolirati što vaši uposlenici rade u privatno vrijeme i na privatnu inicijativu. To sigurno nije McLarenov problem, bez obzira što su se možda mogli, zaobilazno ili izravno, okoristiti dobivenim informacijama. Oni to sigurno neće nikada priznati, i isto je sigurno da će se od Coughlana totalno ograditi, i jednostavno ga žrtvovati.
Trenutno ne bih volio biti u njegovoj koži.
Jesu li ova dva slučaja povezana?
Avatar
pospani gad
Veteran
Veteran
Postovi: 2917
Pridružen/a: 28 tra 2007, 22:54
Ja sam: Vozač
Navijam za: Fernanda Alonsa
Lokacija: Slavonija
Kontakt:

Post Postao/la pospani gad »

Mladene bog!

Kako to da je Paul Stoddart svoju novu akviziciju u SAD-u (ChampCar), nazvao po slavnom imenu iz formule 1 - Minardi? Da li on ima još kakova prava na licencu (ili što već) nakon prodaje momčadi Dietrichu, ili je u pitanju poslovni sporazum sa Giancarlom? Zbunjujuće je i to što se ("gotovo" istoimena momčad) to ime spomije i u GP2?!

lijep pozdrav!
Ništa mi neće, ovaj dan pokvarit'.......... jer želim ( hoću ) med i mlijeko. I točka. :biggrin:
Tko meni ne vjeruje, to je njegov problem. :biggrin:
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

Fiorano04 je napisao/la:
Mladen Jergović je napisao/la:
sila je napisao/la:Pozdrav svima,

Mladene, interesuje me vaše mišljenje glede posljednjih dešavanja vezano za odavanje povjerljivih informacija u ferariju. Evo upravo je otkriveno tko je i optuženi meklarenov čovjek, te da je pretresom utvrđeno da postoji realan osnov za pokretanje tužbe.
Šta vi mislite, osim posljedica koje će snositi pomenuti dvojac, bi li se moglo desiti da i meklaren snosi određene posljedice. Mislim na direktne posljedice, indirektno će ih svejedno osjetiti zbog suspenzije Coughlan_a
Radi se o ekstremno ozbiljnim stvarima, kojih još ne možemo niti naslutiti sve posljedice.
Što se Ferrarija tiče, Nigel Stepney ionako nije radio u trkaćoj ekipi ove godine, pa je jasno da su se oni već snašli i bez njega.
Mark Coughlan je, s druge strane, izuzetno važan član vrha McLarenove ekipe, čovjek koji je (bio) tehnički direktor, izravno zadužen, kao šef ekipe ljudi koja ga je dizajnirala, za ovaj konkretni, ovogodišnji McLarenov model. To je za McLaren vrlo velik udarac.
Ali, mislim da McLaren neće snositi nikakve izravne posljedice, bilo zakonodavne, bilo od strane FIA-e. Oni su se odmah ogradili od svega što se dešava. Činjenica je da je inkriminirani paket Ferrarijevih tehničkih informacija pronađen u Coughlanovom privatnom posjedu, u njegovoj privatnoj kući, a ne u McLarenu, vjerojatno skida s McLarena veliki dio odgovornosti.
Da su te stvari pronađene u McLarenu, bio bi to veliki, i za McLaren vrlo neprijatan, skandal.
I ovako je, ali uistinu je teško kontrolirati što vaši uposlenici rade u privatno vrijeme i na privatnu inicijativu. To sigurno nije McLarenov problem, bez obzira što su se možda mogli, zaobilazno ili izravno, okoristiti dobivenim informacijama. Oni to sigurno neće nikada priznati, i isto je sigurno da će se od Coughlana totalno ograditi, i jednostavno ga žrtvovati.
Trenutno ne bih volio biti u njegovoj koži.
Jesu li ova dva slučaja povezana?
Koja dva slučaja? Stepney i Coughlan? Pa naravno da jesu. Njih dvojica su radili zajedno i u Benettonu i u Ferrariju, poznaju se odlično.
Ovo je tek početak jednog velikog skandala koji uključuje i Ferrari i McLaren, s tim što je Ferrari žrtva, a za McLaren će se tek vidjeti.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

pospani gad je napisao/la:Mladene bog!

Kako to da je Paul Stoddart svoju novu akviziciju u SAD-u (ChampCar), nazvao po slavnom imenu iz formule 1 - Minardi? Da li on ima još kakova prava na licencu (ili što već) nakon prodaje momčadi Dietrichu, ili je u pitanju poslovni sporazum sa Giancarlom? Zbunjujuće je i to što se ("gotovo" istoimena momčad) to ime spomije i u GP2?!

lijep pozdrav!
Kad je Stoddart kupio Minardi F1 ekipu 2000. kupio je i pravo da koristi to ime na, mislim, 20 godina. Kad je Stoddart prodao tu ekipu Red Bullu 2005. zadržao je pravo korištenja imena Minardi, i prenio ga na svoju novu ChampCar ekipu u SAD.
S druge strane, Giancarlo Minardi je i dalje aktivan u auto sportu, pa, naravno, i dalje koristi svoje vlastito ime u tim aktivnostima, recimo u GP2 seriji.
Avatar
sepulctor
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 548
Pridružen/a: 30 stu 2005, 23:29

Post Postao/la sepulctor »

Pozdrav. Veliki sam fan razno raznih statistika iz povijesti F1, pogotovo razdoblja '82-'94, pa me zanima da li se isplati uzeti samo zbog toga Autosportova pretplata (znam za Forix). Također bi me zanimalo da li Vi možda znate kakav drugi (dobar i jeftin 8) ) izvor informacija, na netu npr.?
starks
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 387
Pridružen/a: 10 ruj 2006, 17:12

Post Postao/la starks »

sepulctor je napisao/la:Pozdrav. Veliki sam fan razno raznih statistika iz povijesti F1, pogotovo razdoblja '82-'94, pa me zanima da li se isplati uzeti samo zbog toga Autosportova pretplata (znam za Forix). Također bi me zanimalo da li Vi možda znate kakav drugi (dobar i jeftin 8) ) izvor informacija, na netu npr.?
www.statsf1.com
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

sepulctor je napisao/la:Pozdrav. Veliki sam fan razno raznih statistika iz povijesti F1, pogotovo razdoblja '82-'94, pa me zanima da li se isplati uzeti samo zbog toga Autosportova pretplata (znam za Forix). Također bi me zanimalo da li Vi možda znate kakav drugi (dobar i jeftin 8) ) izvor informacija, na netu npr.?
Po meni, Autosportova pretplata se svakako isplati.
Ako ste stvarno freak, treba vam ˝Grand Prix Data Book˝ u izdanju britanske kuće Haynes Publishing (www.haynes.co.uk). Skupo, ali super.
Inače, ja nisam našao po websiteovima arhivu koja bi bila i blizu onog što ja imam, pa vam to ne bih znao baš pouzdano reći.
(S druge strane, budući da imam sve što se može imati, nisam toliko ni tražio. Ali znam neke druge koji jesu, i koji su uvijek završili moljakajući mene - uzalud - za neke informacije. Govorim o britanskim novinarima i piscima itd.)
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

starks je napisao/la:
sepulctor je napisao/la:Pozdrav. Veliki sam fan razno raznih statistika iz povijesti F1, pogotovo razdoblja '82-'94, pa me zanima da li se isplati uzeti samo zbog toga Autosportova pretplata (znam za Forix). Također bi me zanimalo da li Vi možda znate kakav drugi (dobar i jeftin 8) ) izvor informacija, na netu npr.?
www.statsf1.com
Taj nije loš, ali nema baš sve.
Avatar
Fiorano04
Postovi: 145
Pridružen/a: 05 lip 2007, 17:01

Post Postao/la Fiorano04 »

Mladen Jergović je napisao/la:
Fiorano04 je napisao/la:
Mladen Jergović je napisao/la: Radi se o ekstremno ozbiljnim stvarima, kojih još ne možemo niti naslutiti sve posljedice.
Što se Ferrarija tiče, Nigel Stepney ionako nije radio u trkaćoj ekipi ove godine, pa je jasno da su se oni već snašli i bez njega.
Mark Coughlan je, s druge strane, izuzetno važan član vrha McLarenove ekipe, čovjek koji je (bio) tehnički direktor, izravno zadužen, kao šef ekipe ljudi koja ga je dizajnirala, za ovaj konkretni, ovogodišnji McLarenov model. To je za McLaren vrlo velik udarac.
Ali, mislim da McLaren neće snositi nikakve izravne posljedice, bilo zakonodavne, bilo od strane FIA-e. Oni su se odmah ogradili od svega što se dešava. Činjenica je da je inkriminirani paket Ferrarijevih tehničkih informacija pronađen u Coughlanovom privatnom posjedu, u njegovoj privatnoj kući, a ne u McLarenu, vjerojatno skida s McLarena veliki dio odgovornosti.
Da su te stvari pronađene u McLarenu, bio bi to veliki, i za McLaren vrlo neprijatan, skandal.
I ovako je, ali uistinu je teško kontrolirati što vaši uposlenici rade u privatno vrijeme i na privatnu inicijativu. To sigurno nije McLarenov problem, bez obzira što su se možda mogli, zaobilazno ili izravno, okoristiti dobivenim informacijama. Oni to sigurno neće nikada priznati, i isto je sigurno da će se od Coughlana totalno ograditi, i jednostavno ga žrtvovati.
Trenutno ne bih volio biti u njegovoj koži.
Jesu li ova dva slučaja povezana?
Koja dva slučaja? Stepney i Coughlan? Pa naravno da jesu. Njih dvojica su radili zajedno i u Benettonu i u Ferrariju, poznaju se odlično.
Ovo je tek početak jednog velikog skandala koji uključuje i Ferrari i McLaren, s tim što je Ferrari žrtva, a za McLaren će se tek vidjeti.
Sorry, u trenutku kad sam postavio pitanje nisam znao ništa o slučaju Coughlan

Kako bi se, po vašem mišljenju, Schumacher prilagodio na nove gume da je nastavio karijeru? Nekako mi se čini da bi rasturio bilo Massu bilo Raikkonena ove godine i da bi bio prvi kandidat za naslov
starks
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 387
Pridružen/a: 10 ruj 2006, 17:12

Post Postao/la starks »

Mladen Jergović je napisao/la:
starks je napisao/la:
sepulctor je napisao/la:Pozdrav. Veliki sam fan razno raznih statistika iz povijesti F1, pogotovo razdoblja '82-'94, pa me zanima da li se isplati uzeti samo zbog toga Autosportova pretplata (znam za Forix). Također bi me zanimalo da li Vi možda znate kakav drugi (dobar i jeftin 8) ) izvor informacija, na netu npr.?
www.statsf1.com
Taj nije loš, ali nema baš sve.
a i forum je na francuskom...to mu je još jedan mana :)

No ja bih imao dva pitanja:

1.Ovo je još kratki osvrt na VN Francuske...Ne znam da li Vam je promaklo no Fisico je u zadnjem stintu(koji je bio kratak i na mekanim gumama) napravio najbolje vrijeme drugog sektora tako da nije bio "materijal" za pretjecanje ..U Renaultu su se zeznuli i srednji stint naravili predugim što je dovelo do velikog trošenaj guma što je omogućilo da Fisica na stazi pretekne i Heidfeld i Alonso i to vrlo lagano bez neke velike borbe..A zadnji stint je Fisico bio tek par desetinki sporiji od McLarena a vozio je na mekim gumama koje se nisu stigle potrošiti i koje u početku(dok se ne istroše) daju prednost u brzini...
I još nešto moje mišljenje je da je Heidfeld bolji defenzivni vozač
od Kubice koji to tek treba naučiti..Kao što je i gdin Novak primjetio Heidfleld je vozač koji može voziti onako dosadno njemački precizno i to dugo,dugo...Ne umanjujem Hamiltonove sposobnosti pretjecanja i smatram da će ih on tek pokazati no Kubica se predao nekako prelagano...a i Alonso bi možda brže prešao Kubicu

Drugo pitanje ću ipak postaviti u sljedećem postu...
Avatar
sepulctor
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 548
Pridružen/a: 30 stu 2005, 23:29

Post Postao/la sepulctor »

Mladen Jergović je napisao/la:
sepulctor je napisao/la:Pozdrav. Veliki sam fan razno raznih statistika iz povijesti F1, pogotovo razdoblja '82-'94, pa me zanima da li se isplati uzeti samo zbog toga Autosportova pretplata (znam za Forix). Također bi me zanimalo da li Vi možda znate kakav drugi (dobar i jeftin 8) ) izvor informacija, na netu npr.?
Po meni, Autosportova pretplata se svakako isplati.
Ako ste stvarno freak, treba vam ˝Grand Prix Data Book˝ u izdanju britanske kuće Haynes Publishing (www.haynes.co.uk). Skupo, ali super.
Inače, ja nisam našao po websiteovima arhivu koja bi bila i blizu onog što ja imam, pa vam to ne bih znao baš pouzdano reći.
(S druge strane, budući da imam sve što se može imati, nisam toliko ni tražio. Ali znam neke druge koji jesu, i koji su uvijek završili moljakajući mene - uzalud - za neke informacije. Govorim o britanskim novinarima i piscima itd.)
Hvala na odgovoru! Ja osobno imam hrpu toga, kupovao sam i Autocourse godišnjak, ali, kao što rekoh zanimaju me prvenstveno sezone '82-'94...možda mi vi možete pomoći...za to sam postavio čak i temu pod Tehnologija/top speed ali bez neke kvalitetne pomoći..dakle zanimaju me maksimalne brzine bolida iz tih godina.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

starks je napisao/la:
Mladen Jergović je napisao/la:
starks je napisao/la: www.statsf1.com
Taj nije loš, ali nema baš sve.
a i forum je na francuskom...to mu je još jedan mana :)

No ja bih imao dva pitanja:

1.Ovo je još kratki osvrt na VN Francuske...Ne znam da li Vam je promaklo no Fisico je u zadnjem stintu(koji je bio kratak i na mekanim gumama) napravio najbolje vrijeme drugog sektora tako da nije bio "materijal" za pretjecanje ..U Renaultu su se zeznuli i srednji stint naravili predugim što je dovelo do velikog trošenaj guma što je omogućilo da Fisica na stazi pretekne i Heidfeld i Alonso i to vrlo lagano bez neke velike borbe..A zadnji stint je Fisico bio tek par desetinki sporiji od McLarena a vozio je na mekim gumama koje se nisu stigle potrošiti i koje u početku(dok se ne istroše) daju prednost u brzini...
I još nešto moje mišljenje je da je Heidfeld bolji defenzivni vozač
od Kubice koji to tek treba naučiti..Kao što je i gdin Novak primjetio Heidfleld je vozač koji može voziti onako dosadno njemački precizno i to dugo,dugo...Ne umanjujem Hamiltonove sposobnosti pretjecanja i smatram da će ih on tek pokazati no Kubica se predao nekako prelagano...a i Alonso bi možda brže prešao Kubicu

Drugo pitanje ću ipak postaviti u sljedećem postu...
1. Da, to je bila dobra taktika, pretpostavljam kao i uvijek Pat Symondsa, koja im je omogućila da ostanu ispred Alonsa. Na žalost, i Renault i njihovi vozači su još uvijek sveukupno predaleko od vodećih. Ne smijemo zaboraviti da je nakon 70 krugova Fisichella bio 52 sekunde iza Raikkonena, i to sa svojim najbržim krugom kojeg je odvezao u posljednjem krugu utrke. (Inače, ima se toliko puno toga za reći odmah nakon utrke, ali u ˝Studiju F1˝ nikad nemamo dovoljno vremena, pa možda ispadne da mi puno toga promakne. Ali, programske sheme HTV-a oštro su protiv nas u ovom pogledu. Tu se, za sada, ništa ne može.)

2. Što se Heidfelda i Kubice tiče, posve ste u pravu. Heidfelda je znatno iskusniji, i puno je vremena proveo utrkujući se u sredini poretka, pa vrlo dobro zna kako se treba braniti. Plus, on je naprosto odličan, čvrst vozač. Ja sam uvijek tvrdio da mi se čini kako je Kubica veći prirodni talent, i dalje to mislim. Ovo u Francuskoj bilo je jednostavno pravo lice Hamiltona. U vrlo dobrom McLarenu on je jednostavno bio prejak za Kubicu i njegov BMW. Možda ste u pravu: možda bi se Heidfeld uspio obraniti. No, nećemo to znati do iduće prilike.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

sepulctor je napisao/la:
Mladen Jergović je napisao/la:
sepulctor je napisao/la:Pozdrav. Veliki sam fan razno raznih statistika iz povijesti F1, pogotovo razdoblja '82-'94, pa me zanima da li se isplati uzeti samo zbog toga Autosportova pretplata (znam za Forix). Također bi me zanimalo da li Vi možda znate kakav drugi (dobar i jeftin 8) ) izvor informacija, na netu npr.?
Po meni, Autosportova pretplata se svakako isplati.
Ako ste stvarno freak, treba vam ˝Grand Prix Data Book˝ u izdanju britanske kuće Haynes Publishing (www.haynes.co.uk). Skupo, ali super.
Inače, ja nisam našao po websiteovima arhivu koja bi bila i blizu onog što ja imam, pa vam to ne bih znao baš pouzdano reći.
(S druge strane, budući da imam sve što se može imati, nisam toliko ni tražio. Ali znam neke druge koji jesu, i koji su uvijek završili moljakajući mene - uzalud - za neke informacije. Govorim o britanskim novinarima i piscima itd.)
Hvala na odgovoru! Ja osobno imam hrpu toga, kupovao sam i Autocourse godišnjak, ali, kao što rekoh zanimaju me prvenstveno sezone '82-'94...možda mi vi možete pomoći...za to sam postavio čak i temu pod Tehnologija/top speed ali bez neke kvalitetne pomoći..dakle zanimaju me maksimalne brzine bolida iz tih godina.
Pretpostavljam da mislite na službeno mjerene maksimalne brzine u utrkama. Koliko ja znam, to postoji, ali samo od 1983. baš do 1994. u službenim statističkim pregledima mjeritelja vremena, koji je od 1983. do 1993. bio Olivetti.
Mi smo te knjižurine imali u FOM-u. Pretpostavljam da postoje i negdje u Olivettiju, pa probajte na internetu ili izravno kod njih.
Od (uključno) 1994. službeno mjerenje vremena radio je TAG-Heuer. I oni su također radili te biltene.
Prije 1983. bojim se da je praktički nemoguće pronaći službene sređene podatke maksimalnih brzina za svaku utrku. Čak vrlo pouzdano znam da se to na velikoj većini utrka nije uopće mjerilo...
Avatar
dalibort
Postovi: 109
Pridružen/a: 24 sij 2006, 21:58
Ja sam: Vozač
Navijam za: Nikoga

Post Postao/la dalibort »

Da se malo vratim na sustav bodovanja.
Bernie je nedavno izjavio nešto kao da bi trebalo ukinuti bodove ako sam ja to dobro shvatio.
Zanima me misli li on to ozbiljno? Mislim da bi to bilo najbolje i najpravednije rješenje.
Vozač sa najviše pobjeda postaje svj. prvak. Drugi po broju pobjeda osvaja drugo mjesto itd. U takvom slučaju bi npr. Kimi već na sljedećoj utrci mogao biti vodeći u prvenstvu kada bi pobijedio.

I još jedno pitanje. Ima li Hrvatska i najmanju šansu dobiti F1 utrku u sljedećih 15 godina?

Hvala
Zaključano