Arhiva pitanja i odgovora - 19.4 - 30.6.2007.

Mladen Jergović odgovara na vaša pitanja...
Zaključano
B-Link
Postovi: 16
Pridružen/a: 22 lip 2007, 00:58

Post Postao/la B-Link »

Fiorano04 je napisao/la:U zadnjih 25-30 godina sve nacije koje su jake u autosportu su imale barem jednog vozača koji je bio svjetski prvak u formuli 1 ili barem nadomak osvajanju prvenstva, osim Italije. Englezi su imali Mansella i sada po svemu sudeći Hamiltona (ajde i Damon Hilla makar mislim da on nije bio neka ekstra klasa) , Finska Hakkinena i Raikkonena, Njemačka Schumachera, Francuska Prosta, Španjolska Alonsa, Brazil Sennu i Piqueta, Austrija Laudu. Zadnji talijan koji je imao neke šanse za naslov je bio, ako se ne varam, Alboreto 1985. a jedini talijaski prvak je bio Ascari tamo negdje 50-ih.
Da li znate zašto je to tako, radi li se o pomanjkanju sreće pa se nitko od talijanskih vozača nije uspio afirmirati ili se radi o nečem drugom i znate li za nekog novog talijanskog mladog vozača koji pokazuje kvalitete za budućeg svjetskog prvaka?
Ako bih ja mogao neki svoj komentar dati! U Italiji se svi auti bilo njemački, francuski, a pogotovo talijanski dobro prodaju, pa momčadima nije cilj imati Talijana u momčadi. Npr. kada je Honda 90-ih došla u McLaren prvak je morao biti Senna, zbog velikog brazilskog tržišta, pa se tako priča i piše da je Prostu namjerno "oslabljivan" bolid kako ne bi bio prvak, čak sam negdje pročitao da mu je u jednoj utrci bolid samo stao, a razlog je navodno da je ugašen iz boksa. F1 je mnogo više od sporta, to je sportska industrija, pa se ne može gledati na nju kao na čisti sport.
Correct me if I'm wrong!
Avatar
a.novak
Početnik
Početnik
Postovi: 155
Pridružen/a: 06 ožu 2007, 14:46
Ja sam: Vozač
Navijam za: K.Raikkonen Scuderia Ferr
Lokacija: Rijeka

Post Postao/la a.novak »

Pozdrav,g.Jergoviću ovako imam pitnje vezano uz vašeg prijatelja petera windsora,ovako tom ćovjeku sam čuo glas jedno 1.000.000 puta a nikad ga nisam vidio ko osobu,čujem mu glas kroz video igre na play stationu,jiš jedan je komentator s njim neznam mu ime,i čujem mu glas svaki put nakon utrke kad postavlja pitanja vozaćima na podiumu,pa ako biste mogli malo opisat njegov život ili uploadat sliku da ga doživimo.Zašto vi ako ste još dobri sa berniem nebi posudili svoj glas kao komentator bar na video igri f1 na ps3 mislim da je to moguće pa da imamo i tamo strućno komentiranje.Pozdrav i hvala :o
a.novak volim jelenu.p
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

Fiorano04 je napisao/la:U zadnjih 25-30 godina sve nacije koje su jake u autosportu su imale barem jednog vozača koji je bio svjetski prvak u formuli 1 ili barem nadomak osvajanju prvenstva, osim Italije. Englezi su imali Mansella i sada po svemu sudeći Hamiltona (ajde i Damon Hilla makar mislim da on nije bio neka ekstra klasa) , Finska Hakkinena i Raikkonena, Njemačka Schumachera, Francuska Prosta, Španjolska Alonsa, Brazil Sennu i Piqueta, Austrija Laudu. Zadnji talijan koji je imao neke šanse za naslov je bio, ako se ne varam, Alboreto 1985. a jedini talijaski prvak je bio Ascari tamo negdje 50-ih.
Da li znate zašto je to tako, radi li se o pomanjkanju sreće pa se nitko od talijanskih vozača nije uspio afirmirati ili se radi o nečem drugom i znate li za nekog novog talijanskog mladog vozača koji pokazuje kvalitete za budućeg svjetskog prvaka?

Činjenice koje navodite samo govore u prilog tvrdnji da klasu u Formuli 1 ne stvara neka specifična zemlja ili sredina. Ekstra talenti se jednostavno rađaju, i do uspjeha u Formuli 1 dolaze, posve nevezano u odnosu na geografiju.. Naravno, kad jednom takav talent osvane potrebno je da se poklopi mnoštvo uvjeta da bi on na kraju došao do Formule 1, i onda eventualno tu pobjeđivao ili osvajao svjetske naslove. Jedan od bitnih uvjeta je, naravno, novac. U zapadnoeuropskim zemljama postoji problem relativno velike količine mladih vozača koji žele ka vrhu, i relativno male količine sponzorskog novca na raspolaganju, koji se često raspoređuje na puno vozača, ali na kraju niti jedan nema onakvu podršku kakvu bi trebao da ode do kraja. Puno je bolja situacija nekih zemalja koje imaju samo jednog ili dva velika mlada talenta, kojima je onda omogućena veća fokusiranost novca na njihovu karijeru.
Taj problem imaju i Engleska (Hamilton je izuzetak jer ga je rano pod svoje uzeo McLaren) i Francuska i Italija.
Trenutno ne vidim niti jednog mlađeg talijanskog vozača koji bi bio ozbiljan kandidat za sam vrh svjetskog automobilizma, vjerojatno upravo zbog problema kojeg sam naveo.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

B-Link je napisao/la:
Fiorano04 je napisao/la:U zadnjih 25-30 godina sve nacije koje su jake u autosportu su imale barem jednog vozača koji je bio svjetski prvak u formuli 1 ili barem nadomak osvajanju prvenstva, osim Italije. Englezi su imali Mansella i sada po svemu sudeći Hamiltona (ajde i Damon Hilla makar mislim da on nije bio neka ekstra klasa) , Finska Hakkinena i Raikkonena, Njemačka Schumachera, Francuska Prosta, Španjolska Alonsa, Brazil Sennu i Piqueta, Austrija Laudu. Zadnji talijan koji je imao neke šanse za naslov je bio, ako se ne varam, Alboreto 1985. a jedini talijaski prvak je bio Ascari tamo negdje 50-ih.
Da li znate zašto je to tako, radi li se o pomanjkanju sreće pa se nitko od talijanskih vozača nije uspio afirmirati ili se radi o nečem drugom i znate li za nekog novog talijanskog mladog vozača koji pokazuje kvalitete za budućeg svjetskog prvaka?
Ako bih ja mogao neki svoj komentar dati! U Italiji se svi auti bilo njemački, francuski, a pogotovo talijanski dobro prodaju, pa momčadima nije cilj imati Talijana u momčadi. Npr. kada je Honda 90-ih došla u McLaren prvak je morao biti Senna, zbog velikog brazilskog tržišta, pa se tako priča i piše da je Prostu namjerno "oslabljivan" bolid kako ne bi bio prvak, čak sam negdje pročitao da mu je u jednoj utrci bolid samo stao, a razlog je navodno da je ugašen iz boksa. F1 je mnogo više od sporta, to je sportska industrija, pa se ne može gledati na nju kao na čisti sport.
Correct me if I'm wrong!
Vaša je logika malo jednostavna, jer, kao prvo, niti jedan strani proizvođač automobilia ne može reći da se u Italiji ne bi želio prodavati i bolje, baš zbog jake konkurencije talijanskih proizvođača, i drugo, za Formulu 1 strašno su važni i svi drugi spoznori (dakle, ne samo proizvođači automobila) koji bi, teoretski, i te kako trebali imati interesa podržati nekog talijanskog vozača, kad bi se taj pojavio.
Problem nastaje puno ranije, u kategorijama znatno ispod Formule 1, gdje se novac jednostavno previše raspršuje na puno relativno talentiranih vozača, pa onda nikako da u prvi plan iskoči jedan stvarno jako dobar.
Ovo što navodite o Hondi iz devedesetih jednostavno nije točno. Tu je priču (zapravo 1989.) lansirala FIA, odnosno njen predsjednik, Francuz, Jean-Marie Balestre, koji je zbog nekih svojih interesa i dobrog starog nacionalizma teško prihvaćao da je Senna jednostavno bio brži od Prosta. Ta je priča bila neosnovana, i Honda ju je u mnogo navrata demantirala, između ostalog uz pozive FIA-i da podastre makar jedan dokaz za te tvrdnje. Naravno, FIA to nije nikad učinila, ali priče su ostale, evo i 18 godina kasnije.
Uz to, zaboravljala se činjenica da Brazil nije bio baš neko veliko tržište za Hondu. Honda je u to vrijeme osvajala Sjedinjene Države...
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

a.novak je napisao/la:Pozdrav,g.Jergoviću ovako imam pitnje vezano uz vašeg prijatelja petera windsora,ovako tom ćovjeku sam čuo glas jedno 1.000.000 puta a nikad ga nisam vidio ko osobu,čujem mu glas kroz video igre na play stationu,jiš jedan je komentator s njim neznam mu ime,i čujem mu glas svaki put nakon utrke kad postavlja pitanja vozaćima na podiumu,pa ako biste mogli malo opisat njegov život ili uploadat sliku da ga doživimo.Zašto vi ako ste još dobri sa berniem nebi posudili svoj glas kao komentator bar na video igri f1 na ps3 mislim da je to moguće pa da imamo i tamo strućno komentiranje.Pozdrav i hvala :o
Budući da ne znam kak da sam prenesem ovjd esliku, predlažem vam da odete na google i unesete Peter Windsor. Prvo vam skoči njegova biografija u Wikipediji, a tu imate i Peterovu fotku.
Dakle, ako to pogledate (i još neke druge stvari na googleu), saznat ćete puno.
Ja ću vam samo reći da sam zapravo ja smjestio Petera na ovaj posao intervjua nakon utrka, jer sam mislio da na svijetu nema kvalificiranije osobe od njega za taj posao.
S Peterom se poznajem desetak godina, često se čujemo telefonom, redovno se dopisujemo, i kad god sam u Londonu nađemo se na dugačkim razgovorima. On je sjajan lik, jedan od ljudi s kojima mi nije nikada dosadno i jedini novinar (ili što je već) za kojeg mogu reći da zbilja zna jako, jako puno o Formuli 1.
Što se mojeg glasa tiče, mislim da je Peterov puno bolji. Moj liči na glas Paje Patka, i nisam siguran da bi baš odgovarao za namjenu koju predlažete...
marko
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 361
Pridružen/a: 17 lis 2005, 18:07
Navijam za: Nikoga
Lokacija: Karlovac

Post Postao/la marko »

Gosp. Jergoviću šta mislite o Milošu Pavloviću?slušao sam par stvari o njemu i čini se vrlo dobar vozač ne rang kao hamilton ali F1 nije daleko od njega i čini se da bio izborio mjesto u nekom timu.Da li je pod palicom kao Vettel od kojeg je i sami ste napisali bio bolji u Monzi ili je neki drugi tim pokazao zanimanje za njega?
Unaprijed hvala!
Avatar
Kenny
Legenda
Legenda
Postovi: 4875
Pridružen/a: 09 svi 2007, 17:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Williams i MS

Post Postao/la Kenny »

Zanima me da li znate možda što se je desilo u tužbi Williamsa protiv Super Agurija i STR.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

marko je napisao/la:Gosp. Jergoviću šta mislite o Milošu Pavloviću?slušao sam par stvari o njemu i čini se vrlo dobar vozač ne rang kao hamilton ali F1 nije daleko od njega i čini se da bio izborio mjesto u nekom timu.Da li je pod palicom kao Vettel od kojeg je i sami ste napisali bio bolji u Monzi ili je neki drugi tim pokazao zanimanje za njega?
Unaprijed hvala!
O Milošu Pavloviću znam puno. Upravo sam o njemu napisao članak, koji će izaći u idućem broju ˝Auto kluba˝.
Radi se u izuzetno dobrom vozaču koji ove godine vozi u Renaultovoj Svjetskoj seriji (u kojoj je 2005. pobijedio njegov frend Robert Kubica), i trenutno je 4. u bodovima. Ali, do kraja sezone ima još 12 utrka i svašta će tu još biti.
Miloš je već u nekim kontaktima s nekim ekipama u Formuli 1, a cilj je organizacija bar jednog pravog F1 testa prije kraja godine.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

Kenny je napisao/la:Zanima me da li znate možda što se je desilo u tužbi Williamsa protiv Super Agurija i STR.
Nije Williams tužio Super Aguri i Toro Rosso, nego Spyker. Ti procesi su ekstremno spori i ne treba očekivati puno rasplitanja prije kraja ove godine.
Avatar
Kenny
Legenda
Legenda
Postovi: 4875
Pridružen/a: 09 svi 2007, 17:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Williams i MS

Post Postao/la Kenny »

Mladen Jergović je napisao/la:
-Briatore- je napisao/la:Mladene, zanima me usporedba Formule 1 u Champ cara. S obzirmo da su te dvije serije, uvjetno rečeno, "najsličnije" Tehnička strana, motori, vozači, općenito jedna generalna usporedba, ako nije problem.
Razlika je nebo i zemlja. Tehnološki, ChampCar ima, u usporedbi, s Formulom 1, traktore.
U Formuli 1 su svi auti (službeno) različiti, u ChampCaru isti.
Motori su skoro isti po veličini, ali u ChampCaru imaju turbo punjače, na motorima od 2,6 litre. Ipak, Formula 1 ima za nijansu više snage.
F1 ima karbonske kočnice, ChampCar čelične, Formula 1 ima sve moguće kerefeke za vozače (TC, servo upravljanje. elektronski dif, poluautomatski elektronski mjenjač...) ChampCar imaju jedinstvenu elektroniku, manualne mjenjače i nula gizmoa.
Razlika u težini je nekih 200 kila.

Ukratko, fizički slični, ali ništa više.
Koliko sam ja vas razumio po ovome da je ChampCar puno zahtjevniji za vozače od Formule 1 i da su timovi izjednačeni ili se ja varam.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

Kenny je napisao/la:
Mladen Jergović je napisao/la:
-Briatore- je napisao/la:Mladene, zanima me usporedba Formule 1 u Champ cara. S obzirmo da su te dvije serije, uvjetno rečeno, "najsličnije" Tehnička strana, motori, vozači, općenito jedna generalna usporedba, ako nije problem.
Razlika je nebo i zemlja. Tehnološki, ChampCar ima, u usporedbi, s Formulom 1, traktore.
U Formuli 1 su svi auti (službeno) različiti, u ChampCaru isti.
Motori su skoro isti po veličini, ali u ChampCaru imaju turbo punjače, na motorima od 2,6 litre. Ipak, Formula 1 ima za nijansu više snage.
F1 ima karbonske kočnice, ChampCar čelične, Formula 1 ima sve moguće kerefeke za vozače (TC, servo upravljanje. elektronski dif, poluautomatski elektronski mjenjač...) ChampCar imaju jedinstvenu elektroniku, manualne mjenjače i nula gizmoa.
Razlika u težini je nekih 200 kila.

Ukratko, fizički slični, ali ništa više.
Koliko sam ja vas razumio po ovome da je ChampCar puno zahtjevniji za vozače od Formule 1 i da su timovi izjednačeni ili se ja varam.
Teoretski , da, ali serija boluje od premalo stvarno dobrih vozača, i premalo startera u utrkama općenito. Auti su svi skoro isti, pa puno ovisi o načinu na koji ih ekipe pripremaju. Na žalost, neke ekipe nisu baš jake, ili nemaju dovoljno novca.
Ukratko, ChampCars nisu tako dobri kako bi možda mogli izgledati na papiru.
HamilonsoMcM
Početnik
Početnik
Postovi: 199
Pridružen/a: 16 lip 2007, 00:35

Post Postao/la HamilonsoMcM »

Vidio sam da ste puno puta napisali da je kimi brži od alonsa ali da je alonso kompletniji! Htio sam pitati što točno mislite pod tim da je alonso kompletniji?
I još jedno pitanje:
Nedavno smo vidjeli Hamiltonove pobjede na stazama koje prije nije vozio, pa me zanima koliko vozaču treba da nauči stazu? Je li to nekoliko krugova ili Hamilton ili Vettel ove godine nisu još dali maksimum na tim stazama (stazi)?
Avatar
a.novak
Početnik
Početnik
Postovi: 155
Pridružen/a: 06 ožu 2007, 14:46
Ja sam: Vozač
Navijam za: K.Raikkonen Scuderia Ferr
Lokacija: Rijeka

Post Postao/la a.novak »

Pozdrav mladene ovako zanima me vaše mišljenje o incidentu ferrari stepney,šta vam govore vaši insideri šta bi tu stvarno moglo bit,dali je on prodavo možda kakve nacrte drugim ekipama ili je sabotiro na nekom gp aute?
a.novak volim jelenu.p
Avatar
Kenny
Legenda
Legenda
Postovi: 4875
Pridružen/a: 09 svi 2007, 17:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Williams i MS

Post Postao/la Kenny »

Mladen Jergović je napisao/la:
Kenny je napisao/la:Zanima me da li znate možda što se je desilo u tužbi Williamsa protiv Super Agurija i STR.
Nije Williams tužio Super Aguri i Toro Rosso, nego Spyker. Ti procesi su ekstremno spori i ne treba očekivati puno rasplitanja prije kraja ove godine.
Pogrješio sam ja jer je na početku bio i Williams.
Zašto bi proces protiv Toro Rossa trebao biti tako spor kada su u Spykeru dobili nacrte bolida koji su isti kao i prošlogodišnji Red Bull.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Re: Ljubav A. Senna - A. Prost - nije aktualno ali...

Post Postao/la Mladen Jergović »

adelaide je napisao/la:Pozdrav!

Gospodine Jergovicu Molim Vas prokomentirajte ovo jer ste Vi bili svjedok ovim dogadjajima - barem putem TVa (ako Vam se da procitati i ako Administrator dopusti ovoliko teksta). Posebno obratite pozornost na zacrvenjeni dio teksta.

Hvala Vam unaprijed!

1988-1989:

Forming an accurate perspective on his re-lationship with Prost has become a fascinating exercise in retrospective analysis. Even by the middle of 1988 it was not difficult to detect trouble coming, although circumstances obliged Prost to take a strategically deferential role towards the end of the summer.

After returning to Europe determined to mount a dramatic counterattack, Prost won the French Grand Prix before being forced to take a back seat to Senna, who went on to win the British, German, Hungarian and Belgian races in quick succession. It seemed as though the Championship was over. After the Belgian race Alain conceded that it would be virtually impossible to catch Senna in the title chase.

At Monza, however, Senna made a crucial mistake when he tripped over a backmarker, handing the Italian Grand Prix win to Gerhard Berger’s Ferrari. Then the pendulum gradually began to swing back in Prost’s favour, and the two team-mates arrived at Suzuka for the Japanese Grand Prix each still with a shot at the Championship.

Senna qualified commandingly on pole position, then stalled his engine on the grid. But luck was on his side. The downhill gradient allowed him to bump-start his Honda engine into life and enact a mind-numbing comeback from eighth place on the opening lap to win the race and clinch his first World Championship. In doing so Senna broke Jim Clark’s record of seven wins in a single season, a feat that had stood for twenty-five years.

Those last closing races of the year raised the temperature of the relationship between Prost and Senna. At the start of the Portuguese G.P. at Estoril Senna thought that Alain edged him over to the outside of the circuit in an un-necessarily brusque fashion as they went into the first corner.

The event was subsequently stopped due to a multiple collision further back in the pack. This time Senna made the best start, chopping across his rival going into the first turn. At the end of the opening lap, as Prost swooped alongside him to challenge for the lead, Senna squeezed him so tightly against the pit wall that rival teams quickly withdrew their signalling boards for fear they would strike the Frenchman’s McLaren as it shaved by at almost 180 mph. After the race Prost told Senna that he hadn’t realized that Ayrton was prepared to risk a fatal accident, and if he really wanted the World Championship that much he could have it.
The cracks in the relationship were subsequently papered over behind closed doors, but cracks they remained. Concealed, not repaired.

In 1989, armed with the new Honda 3.5-litre V1O cylinder engine, McLaren would again be a highly competitive force, but the relationship between Senna and Prost deteriorated dramatically. This feud sparked a bitter personal antipathy between the two men that would last until the close of Prost’s active racing career at the end of 1993. Only on the day before Ayrton died did Alain sense a real possibility of an enduring rapprochement with the erstwhile rival.

The trouble began at the 1989 San Marino Grand Prix at Imola, where Senna and Prost qualified their McLaren—Honda MP4-5s in first and second places, comfortably ahead of the field. At the first race of the year in Brazil, Senna had been involved in a silly first-corner skirmish with another car, losing his McLaren’s nose-cone.

Now Senna proposed that the two team-mates should have an informal ‘no-passing’ rule at the first corner. Prost agreed that it would be a great idea. No problems arose at the start when Senna made the best getaway, but the race was soon red-flagged to a halt after a fiery crash involving Gerhard Berger’s Ferrari.

At the restart Prost got the jump on Senna, but the Brazilian apparently reneged on the no-passing deal, surging by into the first corner. Alain was infuriated; Ayrton merely shrugged it aside, explaining that he in fact overtook Prost on the straight before the corner rather than at the braking area for the corner itself.

This might have seemed like a fine distinction, but clearly Senna was now giving Prost the tools to psychologically bury himself. You could see Alain’s point of view. He’d been the rock on which McLaren had operated so successfully ever since the start of 1984. Now he could detect the balance of power shifting decisively in Ayrton’s favour. It was, in part, an almost unconscious process.
Certainly McLaren team stalwarts, those who worked on the inside preparing the cars, could see the merits and shortcomings of both drivers. Team chief Ron Dennis worked all hours to make the ‘dream—team partnership work, but after the first few races of 1989 it was clear that the deal was becoming unstitched.

Honda’s position as engine supplier has been difficult to judge accurately, but it was certainly a key factor in the equation. Insiders believe that the Japanese engine supplier displayed an inequitable partiality towards Senna. This was perhaps understandable, for he was always perceived as more an ‘engine man,’ keen on maximizing his performance potential in that area. Prost, by contrast, was a ‘chassis man,’ one aspect of his brilliance being the ability to adjust the car’s handling to an absolute optimum pitch.


Senna, we now know, often relied on copying Prost’s chassis set-up — then going faster by using it. Add that to the feeling that he had been betrayed by Senna at Imola, and one can easily understand why Prost announced at the French Grand Prix that he would not be continuing with McLaren in 1990. A couple of months later he announced a deal to join Nigel Mansell at Ferrari.

After Prost won the Italian Grand Prix at Monza, round twelve of the sixteen-race title battle, Senna had slipped twenty points adrift due to a handful of disappointing retirements in the middle of the season. Prost now firmly hinted Honda was favouring Senna with better engines. The Japanese company was aghast at this allegation and, together with McLaren and Prost, issued an absurdly self-conscious joint statement at the Portuguese G.P. indicating that Prost ‘deeply regrets the adverse publicity and the resulting embarrassment that have been caused by these actions.’

Nobody was taken in, but Senna now went on the defensive behind closed doors. In the author’s hearing he urged Honda to persuade Ron Dennis that Prost should be dropped from the McLaren line-up even before the end of the season. “We will be haemorrhaging technical information that he can take with him to Ferrari,” said Ayrton angrily.

Needless to say, this was not a realistic option, and the moment passed. The time bomb continued to tick away in terms of the relationship between the two drivers. Finally, at the Japanese Grand Prix, it exploded into shreds, publicly and uncomfortably.

Senna qualified on pole position, but made a last-
minute adjustment to his McLaren’s aerodynamic set-up. It proved the wrong way to go and Prost got the jump on him from second place on the starting grid
. From then on the two McLarens circulated in nose-to-tail formation, the crowd on tenterhooks as it waited to see how the confrontation would work out.

Senna tried to work it out. In order to wrest the Championship from Prost’s clutches he had to win not only here at Suzuka but also at the Australian Grand Prix at Adelaide a fortnight later. But the laps were rolling by and time was running out. Ayrton knew that his only chance to pass would be under-braking for the very tight chicane just before the pits.

On lap 47, with only six to go, Senna made his move. Coming into the braking area at a seemingly impossible speed, Ayrton put his right-hand wheels across the entrance to the pit lane, then ran along the grass and the inside kerb as he forced his way alongside Alain, the two McLarens snaking and weaving with the sheer ferocity of their braking effort. Many times before Prost had given way to avoid a collision in close battles with Senna. The Brazilian was clearly again relying on such a compliant response. But Alain had come to the end of his patience and turned into the corner, unwilling to concede an inch. The two cars collided and slithered to a halt, absurdly locked together in the middle of the track.

Without a moment’s hesitation Alain unclipped his belts and climbed from the car. Ayrton immediately focussed his mind on how to get going again.

Marshals responded to Senna’s signals to pull his car back, duly push-started it into action, and the Brazilian was able to resume the chase. Unfortunately, instead of steering through the chicane, Ayrton chose to accelerate through the escape road and out the other side in order to regain the cir-cuit. Despite a quick pit stop to replace a damaged nose section, he went like the wind to pass Ales-sandro Nannini’s Benetton, re-take the lead and win the race.

He was then excluded from the results for missing the chicane, thus handing Nannini the win. Senna simply couldn’t believe it. The McLaren team vowed it would fight to the ends of the earth to have Ayrton’s victory reinstated.

It wouldn’t happen. Prost was World Champion, and Senna found himself with a burning sense of injustice. Those flames of personal indignation would continue to be fanned in his heart. That was the only place I could overtake,” he explained, “and somebody who should not have been there just closed the door and that was that. The results as they stand provisionally do not reflect the truth of the race in either the sporting sense or the sense of the regulations. I see this result as temporary.

“Now the matter is out of my hands,” Senna went on. “What I have done is done and is correct. From now on, this matter will be in the hands of the lawyers, people who understand the theoretical side. As for the practical side, it was obvious I won on the track.” It was a telling barometer of the situation that he refused to mention Prost by name.

Alain was more philosophical. “I must admit that Ayrton is an extremely good driver,” he said with masterly understatement. “He is extremely motivated, but in my view he is driving too hard. To be honest, from a personal point of view, it has become absolutely impossible to work with him.”

As they sat in the stewards’ office at Suzuka after the official adjudication, Prost walked forward and proffered his hand, saying that he was sorry that things had ended this way. Ayrton brushed aside the gesture and told the Frenchman he never wanted to see him again.

Ovo su sve, naravno, manje-više poznate stvari (bar meni). Jedino bi bilo zgodno da ste naveli odakle ste točno to prenijeli, jer je prilično očito da je autor teksta puno više Prostov navijač nego Sennin. U slučaju kad idete raspetljavati ovako složenu i važnu situaciju, ključno je da ne budete ničiji navijač. Ovaj tekst, na žalost, ne spada u takvu kategoriju.

Nisam bio u Suzuki 1989., ali sam vrlo pomno puno puta pregledao OBC snimke sudara između Prosta i Senne prije šikane. Najbitnija stvar (koju niste zacrvenili) je da Prost nije skrenuo u zavoj - kako kaže ovaj tekst - nego u Sennu i to u trenutku kad je vidio drugi McLaren desno od sebe. On je skrenuo u desno ranije nego što je to trebalo za zavoj, otprilike slično kao što je M Schumacher skrenuo u desno u Jerezu 1997. To je bila reakcija na pretjecanje, a ne skretanje za zavoj.
Puno kasnije Prost je to i sam priznao, u privatnom razgvooru u Ferrariju.
Druga stvar koja nije osobito precizna (i koju isto niste zacrvenili) je činjenica da Senna nije izabrao da nastavi kroz ˝escape road˝, odnosno da presiječe šikanu, nego je to bilo jedino rješenje budući da se njegov McLaren zaustavio tako da se nije lako i brzo mogao vratiti u rikverc (što bi, uostalom, bilo strogo zabranjeno) i onda odvoziti šikanu kako treba.
FIA, odnosno Jean-Marie Balestre njezin francuski predsjednik, odlučili su da je Senna učinio prekršaj za diskvalifikaciju i oduzeli mu pobjedu u toj utrci, čime je Prost automatski postao svjetski prvak.

Puno drugih stvari stoji. Senna je bio, kad je bilo potrebno, poprilično prgav i aronagtan čovjek koji je jednostavno smatrao da zaslužuje specijalan tretman u svakoj ekipi, pa tako i McLarenu. Naravno, vrlo je vjerojatno da je, kad se podvuče crta, bio u pravu, ali mnogima neke njegove metode nisu bile osobito probavljive. Ali, radilo se o vozaču nadnaravnih sposobnosti koji je želio pobjeđivati više od bilo čega drugog. Zvuči poznato, zar ne?

I još jedna stvar, prilično sam skeptičan da je autor teksta (kao što veli) bio prisutan kad je Senna nagovorao ljude u Mclarenu da ne rasipaju informacije set-upa odlazećem Prostu. Dugo sam o ovome razgovarao s Gordonom Murrayem, McLarenovim dizajnerom u to vrijeme, i on veli da su te stvari - inače istinite - bile diskutirane iza, ne zatvorenih, nego blindiranih vratiju.

Prost je, u vrijeme kad su obojica bili živi i u punoj snazi, bio za novinare puno umiljatija i puno proračunatija osoba, čovjek koji je brižljivo gradio svoj imidž dopadljivosti, prijateljstva, dobrog momka. Mnogo kasnije, osobito u vrijeme kad je sam postao vlasnik F1 ekipe, postalo je jasnije da on baš i nije bio neki osobiti anđeo. Pitajte ljude kojima je i danas dužan plaće.
Senna se nikada nije nikome dodvoravao, najmanje novinarima, i nikada se nije ponašao drugačije od onoga kako je mislio. Dok je bio živ mnogi su mu to zamjerali. Kad je poginuo, od toga se izgradila legenda.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

HamilonsoMcM je napisao/la:Vidio sam da ste puno puta napisali da je kimi brži od alonsa ali da je alonso kompletniji! Htio sam pitati što točno mislite pod tim da je alonso kompletniji?
I još jedno pitanje:
Nedavno smo vidjeli Hamiltonove pobjede na stazama koje prije nije vozio, pa me zanima koliko vozaču treba da nauči stazu? Je li to nekoliko krugova ili Hamilton ili Vettel ove godine nisu još dali maksimum na tim stazama (stazi)?
Ilustrirajmo to ovako: posjednete li Alonsa i Räikkönena u dva posve identična Fiat Punta, vjerojatno je da će u prvim krugovima Kimi raditi bolja vremena po krugovima od Fernanda. Ali, onda im dozvolite da aute malo ˝poštelaju˝, i da ih voze svaki po pedeset krugova, vrlo je vjerojatno da će Alonso na kraju biti bolji. Räikkönen će možda odvoziti najbrži krug, ali Alonso će odvoziti više bržih krugova nego Räikkönen.

Današnji F1 vozači su po ovom pitanju istinski genijalci. Osobito ovi najbolji, u koje spadaju i Hamilton i Kubica i Sutil i, vjerojatno, Vettel, stazu uistinu nauče u desetak krugova. Mislim da su i Hamilton i Vettel u nedjelju vozili vrlo blizu onog koliko objekltivno, u autima koje su imali na raspolaganju, mogu.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

a.novak je napisao/la:Pozdrav mladene ovako zanima me vaše mišljenje o incidentu ferrari stepney,šta vam govore vaši insideri šta bi tu stvarno moglo bit,dali je on prodavo možda kakve nacrte drugim ekipama ili je sabotiro na nekom gp aute?
Već je bilo slično pitanje. Skoro nitko u Ferrariju još nema pojma o čemu se tu radi. Ljudi misle da se radi o nekakvom sukobu između vodstva ekipe i Stepneya, u vezi s njegovim statusom.
Je li Stepney, kad je taj sukob eskalirao, učinio nešto što nije smio, ili je zaprijetio da će to učiniti, nitko od ljudi koje ja znam u Ferrariju ne zna, ili ne može reći nikome bez da ugrozi vlastitu poziciju.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

Kenny je napisao/la:
Mladen Jergović je napisao/la:
Kenny je napisao/la:Zanima me da li znate možda što se je desilo u tužbi Williamsa protiv Super Agurija i STR.
Nije Williams tužio Super Aguri i Toro Rosso, nego Spyker. Ti procesi su ekstremno spori i ne treba očekivati puno rasplitanja prije kraja ove godine.
Pogrješio sam ja jer je na početku bio i Williams.
Zašto bi proces protiv Toro Rossa trebao biti tako spor kada su u Spykeru dobili nacrte bolida koji su isti kao i prošlogodišnji Red Bull.
Proces je spor je svaki sudski proces - ili arbitraža, o čemu se ovdje zapravo radi - na svijetu spor. Radi se o složenom pravno-administrativnom procesu koji će (ako se sve ne riješi vansudski ranije) trajati dugo jer zadire u samu srž Concorde ugovora, tajnog dokumenta koji je jedan od najkompliciranijih komercijalno-poslovnih ugovora danas na svijetu, uzme li se obzir bilo koja oblast.

Ne želim biti cjepidlaka, ali Spyker nije dobio nacrte (Tora Rossa) koji je isti kao prošlogodišnji Red Bull, već nacrte ovogodišnjeg Red Bulla, koji nose potpis i Tora Rossa, što će reći da nacrti kažu da su dijelovi isti za Red Bull i Toro Rosso. Zato, zapravo, Spyker nije tužio samo Toro Rosso nego i ekipu Red Bull.
Avatar
Ivan 26
Početnik
Početnik
Postovi: 321
Pridružen/a: 29 ožu 2006, 21:27
Ja sam: Vozač
Navijam za: Kimi
Lokacija: VARES
Kontakt:

Post Postao/la Ivan 26 »

Pozdrav gosp. Mladenu.... 8) 8)

Prosao sam sam ovu temu od prve stranice pa do zadnje(nisam bas u toku jer odavno nisam bio ovdje) pa sam primjetio da se veoma mnogo govorilo o nesreci Sene i nesreci Kubice, pa me zanima vase misljenje da li bi Sena bio jos ziv da je dozivio nesrecu u ovakome bolidu danas na onakoj Imoli 1994 god. i da li bi Kubica prezivio nesrecu u Kanadi u Seninom bolidu.... :?: :?:

HVALA :D
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

Ivan 26 je napisao/la:Pozdrav gosp. Mladenu.... 8) 8)

Prosao sam sam ovu temu od prve stranice pa do zadnje(nisam bas u toku jer odavno nisam bio ovdje) pa sam primjetio da se veoma mnogo govorilo o nesreci Sene i nesreci Kubice, pa me zanima vase misljenje da li bi Sena bio jos ziv da je dozivio nesrecu u ovakome bolidu danas na onakoj Imoli 1994 god. i da li bi Kubica prezivio nesrecu u Kanadi u Seninom bolidu.... :?: :?:

HVALA :D
Sennina nesreća 1994. bila je upravo to - velika nesreća. Osim fatalne ozljede glave, prouzrokovane dijelom prednjeg ovjesa, on inače nije bio ozlijeđen.
Odgovor na vaše pitanje: Senna bi vjerojatno bio živ da je njegov sudar bio u autu s današnjim , karbonskim, ovjesima. Kubica vjerojatno ne bi preživio nesreću poput ove u Kanadi u bilo kojem autu starijem od šest ili sedam godina, između ostalog i zato jer njegova (teža) kaciga ne bi bila opremljena HANS sustavom za sigurnost vrata.
Avatar
McLewis
Veteran
Veteran
Postovi: 3123
Pridružen/a: 29 svi 2007, 21:02
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren i Mercedes
Lokacija: ispred monitora

Post Postao/la McLewis »

mladene zanima me šta znači ona "zatvorena" felga na ferrariu na zadnjim kotačima i primjetio sam da su ih počeli koristiti na prednjim kotačima na testiranjima u silverstoneu
McLaren u <3
Avatar
F1_viewer
Postovi: 135
Pridružen/a: 03 svi 2007, 08:46

Post Postao/la F1_viewer »

Poštovanje gospodine Mladene!

Pročitao sam vaš članak "Pogled iznutra - Alonsov najveći test". Jako dobar tekst, sve stoji što ste napisali!

Samo bih još nešto dodao, kad govorite o psihološkim preprekama (sada Alonso ganja 10 bodova, prije je branio prednost), mislim da to nije jedini "psihološki" uteg na leđima Alonsa, ima još jedan po meni mnogo veći!

To je pristup svakoj utrci, odnosno kakve "glave" ulaze u svaki od GP vikenda Alonso i Hamilton!

Stavite se samo u polažaju Fernanda Alonsa- vi ste dvostruki svjetski prvak i dovedeni ste u Mclaren isključivo iz jednog razloga, a to je borba za naslov svjetskog prvaka protiv vozača iz konkurentskih momčadi, ukoliko to bude moguće. Momčadski kolega vam je jedan rookie koji je tu da stekne nešto iskustva u F1 i od sredine sezone vam "pomogne" u borbi za naslov!
Kad s takvim mislima uđete u sezonu, te kad vam taj isti močadski kolega - rookie bježi nakon 7 utrka 10 poena i uz to vozi jako dobro, a vi ste ti koji bi "trebali" biti udarna igla Mclarena, jer ste zato i plačeni 5 do 6 puta više od momčadskog kolege, onda trebate biti vanserijski "psihološki" fenomen i ostati "hladne" glave, i uz to dignuti na novu razinu svoje vožnje (uz već spomenute probleme s privikavanjem na gume trebate unjeti mnogo više rizika u svoju vožnju)!
Dok Lewis Hamilton ima "nothing to lose" pristup!
Kao prvo rookie ste, kao drugo momčadski kolega vam je dvostruki svjetski prvak te nitko normalan od vas ne očekuje da se protiv njega borite za naslov svjetskog prvaka! Ne možete napraviti ništa pogrešno, jer močad vam je dala da vozite kao rookieu bolid umjesto da sazrijete kroz sezonu dvije kao tesni vozač. Sve što napravite može biti dobro ili bolje od toga!

Znači uz sve spomenuto u vašem članku, nadodao bih da Lewis ulazi u svaki od GP vikenda mnogo "hladnije" glave, te enormno manje pritiska nego li Fernando!

Možda neki, koji ovo budu čitali, budu mišljenja da to i nije tako bitno.
No, treba napomenuti da razlika između vrhunskih i najvećih sportaša (ne samo vozača u F1) jest u tome kako se oni nose sa pritiskom!
Evo jedan primjer van F1, NBA liga, koju sam redovito pratio dok su Kukoč, Jordan, i društvo igrali u Bullsima.
Razlika između vrhunskih i največih - Karl Malone i Michael Jordan!
Karl Malone je svakako vrhunski košarkaš, možda i najbolji krilni centar svih vremena! No, u ključnim trenucima 1. utakmice finala 1997 promašuje oba bacanja, a Jordan napad poslije donosi pobjedu Chichagu. 1998 ista priča samo što je riječ o 6. utakmici - Malone gubi loptu, Jordan mu je krade i zabija za naslov Chichaga!
Obojica su bila jako dominantna na pozicijama na kojima su igrali, no u ključnim trenucima Bullsi su se mogli osloniti na Mikea, a Jazz nešto teže na Malonea. Kako kaže poslovica:"U muci se poznaju junaci!", zbog toga je Jordan završio karijeru sa 6 a Malone bez naslova!
Da se vratim na F1! Kad se gleda današnji Mclaren - Alonso i Lewis, prva asocijacija su vam Senna i Prost!
Kao i Alonso i Prost je bio dvostruki svjetski prvak, a Senna kao i Lewis je došao u Mclaren, kao vozač velikih potencijala! Senna je poput Lewisa imao nešto manje pritiska na vojim leđima nego li Prost kao danas Alonso! Ishod je poznat, Prost nije izdržao pod pritiskom te je Senna postao prvak 1988, sljedeću sezonu ne bih komentirao zbog kontraverzi!
Postavlja se pitanje kako bi reagirao Senna da je recimo 1991, imao za momčadsko kolegu Michaela Schumachera, koji iako tada noname vozi jako dobro, gotovo jednako kao i on, ali "čiste" glave. Jer vidimo da je Senna 1994 kad je slovio za "jedinog" kandita za naslov, prije kobne Imole, imao na prva 2 GP oba odustajanja pred naletom mladog Nijemca.
Ili zašto Michael nije ostao još ovu sezonu da odmjeri snage sa Kimmijem!
Ovaj test pred kojim je sad Alonso, Michael pored prebogate karijere nikad nije imao u životu! Nikad nije imao u močadi jako brzog kolegu, te zato nikad nećemo saznati kako bi on reagirao u takvoj situaciji! Čak je i Bernie jednom prilikom kazao da je to jedna velika praznina u Michaelovoj karijeri! To je činjenica!

Stoga ako tamo u jesen Alonso sve ovo izdrži, i završi prvenstvo kao prvi, e onda je taj momak učinio nešto što Prostu 1988 nije uspjelo, nešto što je i veliki Michael izbjegavao cijelu svoju karijeru!
SAMO JE JEDNO U MOM ŽIVOTU VRIJEDNO
DA PUSTIM SUZU S OKA, JER TEBE VOLIM JA
ŽIVOT MI DALA, BAŠ KAO DA JE ZNALA
DA NIKAD NEĆE NESTAT SA MOJIH USANA - HRVATSKA
Avatar
Fiorano04
Postovi: 145
Pridružen/a: 05 lip 2007, 17:01

Post Postao/la Fiorano04 »

Usporedba Prost-Senna i Alonso-Hamilton mi je prilično šuplja, prije svega zato jer je 1988. Senna bio već afirmirani vozač a ne rookie kao Hamilton i pobjedio je Prosta prije svega zato jer je jednostavno bio brži vozač od Prosta što je i dokazao u godinama kasnije no predlažem da analize ipak ostavimo za Mladena.
Avatar
F1_viewer
Postovi: 135
Pridružen/a: 03 svi 2007, 08:46

Post Postao/la F1_viewer »

Fiorano04 je napisao/la:Usporedba Prost-Senna i Alonso-Hamilton mi je prilično šuplja, prije svega zato jer je 1988. Senna bio već afirmirani vozač a ne rookie kao Hamilton i pobjedio je Prosta prije svega zato jer je jednostavno bio brži vozač od Prosta što je i dokazao u godinama kasnije no predlažem da analize ipak ostavimo za Mladena.
Senna je 1988. bio afirmiran vozač i kad je došao u Mclaren 1988. nije bio pod tolikim pritiskom kao Prost (u tome trenutku dvostruki svjetski prvak).
O tome sam pisao u prethodnom postu!

Riječ je naime o tome kako se tko nosi sa pritiskom!

Predlažem da bolje pročitate post, da vidite o čeme je riječ, pa da onda komentirate!
Zahvaljujem!
SAMO JE JEDNO U MOM ŽIVOTU VRIJEDNO
DA PUSTIM SUZU S OKA, JER TEBE VOLIM JA
ŽIVOT MI DALA, BAŠ KAO DA JE ZNALA
DA NIKAD NEĆE NESTAT SA MOJIH USANA - HRVATSKA
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

*silberpfeil je napisao/la:mladene zanima me šta znači ona "zatvorena" felga na ferrariu na zadnjim kotačima i primjetio sam da su ih počeli koristiti na prednjim kotačima na testiranjima u silverstoneu
Dvije su uloge takve felge: prvo, smanjuje se otpor zraka kojeg stvaraju kotači i drugo, važnije, budući da se ne radi o posve zatvorenoj plohi, poboljšava se izbacivanje toplog zraka nastalog od grijanja kočnica. Na taj se način kočnice brže hlade, što je kod ovih karbonskih od osobite važnosti.
Zaključano